Društvo Altra sodeluje pri mednarodnem projektu o izkušnjah oseb z ovirami, ki so bile žrtve kaznivih dejanj. Mirovni inštitut in Društvo Altra izvajamo anketo, s pomočjo katere želimo zbrati podatke, ki bi nam pomagali oceniti, kolikšen delež žrtev kaznivih dejanj predstavljajo osebe z ovirami oziroma invalidnostmi.
Ponovno odprtje programov društva Altra - ponedeljek 25.5.2020. Vabljeni!

NIČ VAS NE STANE, ČE STE DOBRODELNI!
PRISPEVAJTE DRUŠTVU ALTRA SVOJIH 0,5 %.
V skladu z Zakonom o dohodnini, vas želimo seznaniti z možnostjo, da lahko delež 0,5 % dohodnine namenite za delovanje našega društva; sicer bo vaš delež pristal v državnem proračunu.
Društvo Altra – Odbor za novosti v duševnem zdravju je najstarejša nevladna organizacija na področju duševnega zdravja v R Sloveniji, s statusom društva v javnem interesu na področju socialnega varstva in s statusom humanitarne organizacije. Naši programi in storitve so namenjeni ljudem s težavami v duševnem zdravju in njihovim bližnjim. Samo v lanskem letu je naše storitve koristilo približno 850 oseb v Osrednjeslovenski, Šaleški in v Koroški regiji. Pri izvajanju našega poslanstva sodelujemo z mnogimi uglednimi ustanovami, strokovnjaki, akademiki in raziskovalci.
Obrazec je na voljo tukaj.



Vabljeni na strokovno srečanje Duševno zdravje v skupnosti!
14.11.2019, mala dvorana Kulturnega centra Ravne.


Vabilo na novinarsko konferenco: Ali se obeta konec socialnovarstvenih programov?
Petek, 20. 9. 2019, ob 9. uri, Dnevni center Društva Šent, Belokranjska ulica 2, Ljubljana
Ker se za zaprtimi vrati ministrstva za socialo letos očitno odločajo zgolj o tem, komu bodo še dodatno poslabšali že v osnovi težke življenjske razmere, nam ni preostalo drugega, kot da skličemo tiskovno konferenco.
Za kaj gre? Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je nenadoma iz predloga proračuna za leti 2020 in 2021 brez utemeljitve izbrisalo obljubljena dodatna sredstva za socialnovarstvene programe v višini 4 milijonov evrov za vsako leto.
Gre za programe, kjer podplačane delavke in delavci opravljajo nenadomestljivo delo na zahtevnih in zelo specifičnih področjih socialne varnosti – programi za brezdomce, osebe s težavami v duševnem zdravju, osebe odvisne od nedovoljenih drog, žrtve nasilja, otroke, mladostnike in starejše. In zakaj smo sploh presenečeni? Ministrstvo je sredstva za te programe znižalo v času varčevalnih ukrepov, ko je bilo jasno, da smo vsi v istem čolnu, in da drugače ne gre. Ampak z javno zavezo, da se po koncu krize ta sredstva vrne na isto raven. Še letos junija so za naslednji dve leti obljubili predkrizno raven sredstev za programe, kjer se število pomoči potrebnih – samo poglejmo, kako velik problem postaja oskrba starejših – iz dneva v dan povečuje.
Ministrstvo je brez utemeljitve obljubo prelomilo. Medtem ko se vlada hvali z gospodarsko rastjo, socialnovarstveni delavci in delavke životarijo na plačah iz časa krize ali zapuščajo svoja delovna mesta, kjer pod težkimi delovnimi pogoji njihova plača dobesedno stagnira že 15 let. Niti ministrstva za delo niti Kabineta predsednika vlade očitno ne gane dejstvo, da bodo odhajajoči delavci in delavke za sabo pustili 600 še bolj obremenjenih sodelavk in sodelavcev in več kot 160.000 uporabnic in uporabnikov socialnovarstvenih programov, ki potrebujejo visoko strokovno podporo in pomoč. Rečeno bolje, za sabo oz. na cedilu jih bo pustila država. In to vse od otrok in mladih v stiski do invalidov in starejših brez možnosti primerne oskrbe.
Ne vlada, ne ministrstvo nista opremljena za soočanje s čedalje hujšo krizo na teh področjih – kaj šele, da bi jo imeli voljo reševati. Mi jo imamo. Zato vabljeni, da nam prisluhnete.
Z vami bomo:
Mag. Nace Kovač, predsednik Socialne zbornice Slovenije
Suzana Puntar, predsednica Društva Projekt človek
Žanin Čopi, strokovna vodja programa v Društvu SVIT Koper
Barbara Berce – strokovna delavka v Društvo Altra
Matjaž Smrdelj – bivši brezdomec in uporabnik socialnovarstvenega programa
Kontakt:
Urška Fišter, komunikatorka CNVOS
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
040 734 041
https://www.facebook.com/drustvo.sostelefon/photos/a.1425013304380093/2391515014396579/?type=3&theater
Izmenjava izkušenj, medsebojna podpora, širjenje informacij in druženje. Vse to je pomembno za osebe s težavami v duševnem zdravju. Zato vas vabimo na srečanja skupine za samopomoč na Prevaljah.

LUPA 2019 – 18. festival nevladnih organizacij, 11. 9. 2019
Festival nevladnih organizacij LUPA letos praznuje polnoletnost! Osemnajst let je za festival zavidljiva starost, a LUPA po srcu ostaja mlada: tako mlada in vitalna, da je niso nič spreminjali. Festival zato kot vsa leta poprej ostaja v samem središču prestolnice, čeprav bodo stojnice letos postavili na Bregu (Prešernov trg je namreč zaradi del še zaprt), nevladniški program pa bo potekal tudi na Novem trgu in v kavarni Pritličje. Nastopi z glasbenimi, plesnimi, gledališkimi in drugimi točkami se bodo izvjali pred vodnjakom na Novem trgu.
Torej, dobrodošli na LUPA festival NVO v sredo, 11. septembra 2019, med 10. in 18. uro na Bregu.
Društvo Altra se predstavlja na stojnici številka 41. Vabljeni!

